22 Eylül 2014 Pazartesi

SUUDİLERDE KADIN

2002-2006 yılları arasında kadın öğretmen olarak Riyad Uluslararası Türk Okulu’nda çalıştım.

Orada yaşamayan, orada yaşananları asla hayal edemez.

Tek başına bir kadın olduğunuz için, 200 metre ilerideki bakkala ya da markete gidemezsiniz.

Şeriat mahkemelerinde, tecavüz ve cinsel tacize uğrayan kadın, hem iffetini koruyamamış, hem de koruyamadığını açıklamış olmakla suçlanır.

Yabancı kadınlar, her an kaçırılma tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Suudi Arabistan’da kaldığım sürece bir kez olsun tek başıma sokağa çıkamadım.

Duvarlar arasına kıstırılmışlığın şiddetini, travmasını; balkonsuz binalarda buzlu camlı, demir parmaklıklı pencerenin ardında mahpus Suudi kadınının nasıl bir cehennemde yaşatıldığını gördüm, o cehennemi ben de yaşadım. Suudi şeriat, ulema fetvalarıyla yorumlanır, 10 bin polisle uygulanır.

Mutavva denilen dini ahlak polisi, kadınları hayatın her alanında gölge gibi izleyip şeriata uygun davranıp davranmadıklarını denetlemektedir.
Kadın, "abeye" denilen dış giysiyle tepeden tırnağa örtünmek ve peçe takmak zorundadır. Görevi, evde kalıp çocuklarına bakmak ve kocasını efendi bilip, kulluk kölelik etmektir. İtaatkâr, minnettar, fedakâr, suskun, kaderine boyun eğen kadın, iyi kadındır. Sadece ticaret odaları seçimlerinin serbest olduğu bu ülkede, Suudi kadını oy kullanamaz. Kral tarafından atanan Şûra (danışma meclisi) erkeklerden oluşur.

Mahkemelerde iki kadının tanıklığı bir erkeğinkine eşdeğerdir.

Çoğu zaman tecavüz olaylarında bile kadınların tanıklığı geçerli olmaz. Suudi Arabistan, cinsiyet ayrımcılığını, kadını aşağılamayı kurumsallaştırıp, içselleştirmiştir.

Kadınların siyasal hakları inkâr edilir. Erkeklerin vesayeti ve velayeti altındadır. Kadının yetersiz ve aklının kısa olduğu yolundaki görüş şeriat hükmüne dayandırılır.

Şehirlerarası ve milletlerarası yolculuklara tek başına çıkması yasak olan kadınların otellerde tek başına kalmaları da ahlaka aykırıdır. Baba, ağabey, kocanın yazılı onayı olmadan yurtdışına çıkamaz. Bir erkeğin izni olmadan tedavi için hastaneye bile gidemez.

Sokakta trafik kazası geçirmiş ya da hastalanmış bir kadına eşi, oğlu ve babası dışında hiçbir erkek yardım edemez.
Birinci dereceden akraba olmayan karşı cinsler bir araya gelirse zina yapmış olurlar. Dil, ayak, göz, kulak, el zinası gibi... Ezan makamsız okunur Suudi Arabistan’da, kadın hocanın sesine âşık olmasın diye! Fotoğraf çektirmek yasak olduğu için kadınlara kimlik verilmemiştir 2007’ye kadar.

Çokeşlilik yasal, haftalık, aylık muta nikâh, yani geçici evlilik yaygındır.

Bu da fuhuşun yasallaştırılmış şeklidir. Ama kürtaj yasaktır. Kız ve erkek çocuklar ayrıştırıldığı için, gençler arasında aynı cinse özenti yaygındır.

Sokaklarda kız erkek el ele dolaşamaz, ama el ele dolaşan erkekler görebilirsiniz. Kız öğrenciler eğitimlerinin hiçbir aşamasında erkeklerle aynı sınıfta okuyamazlar.

Kadının siyasete atılması, Suudi ulemasına göre şeytan işidir. Suudiler, İslamın içinden ortaya çıkmış tüm mezhepleri reddederler.
Kendi mezheplerinden olmayan Müslümanları kâfir görürler.

Sanata ve felsefeye düşmandırlar. Yapılar, kişiliksiz görkemiyle krallığın gücünü simgeler.

Suudi Arabistan’da geçirdiğim süreç, benden çok şey götürdü, ancak düşünmemi de sağladı. Kadın sorunları üzerinde daha çok düşündüm, kafa yordum.

Laikliğin geçerli olmadığı bir ülkede demokrasiden söz etmenin mümkün olamayacağını öğrendim. Şeriatla yönetilen İslam ülkelerinde, kadın yaşamının işkenceye eşit olmadığını bana kimse söyleyemez!


Zekiye Yüksel

9 yorum:

 1. Acı mı acı,
  Şu yüzde elliye nasıl anlatılır bu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Atatürk'ün kurduğu laik cumhuriyette muhalif olmak "türban türban" diye dolaşmak kolay. Bırakalım Suudları, beraber dansettiler diye İran'da 91 kırbaç yiyecek hemcinsleri için ne düşünüyorlar acaba?
   Sevgi ve saygılarımla.

   Sil
 2. Merhabalar.

  Paylaştıklarınızı okuyarak yorum yazma imkanım olmadığı için, blogger arkadaşlığımızın
  unutulmaması adına ayaküstü sizleri ziyaret ederek hal-hatır sormak istedim. İnşAllah sağlık, sıhhat ve afiyettesinizdir.

  Selam ve dualarımla birlikte en Güzel'e emanet olun.

  Recep Altun
  Değirmenden Mektup Var

  NOT: İslam'ı anlatmak için doğru kaynak olan Kur'an ele alınmalı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değerli yorumunuza candan teşekkürler. Doğru yorumlar her zaman doğru uygulamaları getirir. Umarım bir gün herkes gerçekte buluşur.
   Sevgi ve saygılarımla.

   Sil
 3. Resmen kanım dondu...İşte din bu değil demek istiyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne yazık ki uygulanan bu. Ülkemizdekilerin ders alması dileğiyle.
   Sevgiler, saygılar.

   Sil
 4. Mehmet Bey bu yazıyı kadın gözüyle okudum. Duygularımı anlatmaya kalkmayacağım.. Ancak Büyük Büyük ATA'mıza ne kadar minnet ve şükran duysam yine de yeterli olamayacak.. ORTAÇAĞ'ın bu CEHENNEMinden uzak kalmak umuduyla..

  Saygılarımla...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yürekten katılıyorum. Ama her zaman söylediğim gibi kadının bu sarmaldan kurtuluşu yine kendi elinde. Erkekten bir şey beklediği veya razı olduğu müddetçe korkarım hep kötüye gidecek.
   Sevgi ve saygılarımla.

   Sil
 5. Ey kafirler allahın dinine dil uzatmayın

  YanıtlaSil