8 Eylül 2014 Pazartesi

GÜDÜL MEYVE BÜKÜ KÖYÜ-YEŞİLÖZ-İNÖNÜ MAĞARALARI DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

Yeni yürüyüş mevsiminin ilk yürüyüş programı olarak organize ettiğimiz bu haftaki yürüyüşümüzü, fazla iniş çıkışı olmayan, dere boyu yürünecek 14 kilometrelik bir rota olarak planlamıştık. Bir gün önce yağan şiddetli yağmur sebebiyle havanın nispeten serin olacağı beklentisi de vardı.
Sabah katılımcılarımızı aldıktan sonra 27 kişi olarak otoyoldan yola çıktık. Kısa bir çay molasından sonra otoyoldan çıkarak yürüyüşe başlayacağımız Meyve Bükü köyü yakınlarında araçtan inerek dere kenarında yürüyüşümüze başladık. Gökte neredeyse hiç bulutun kalmaması günün oldukça sıcak geçeceğinin bir belirtisiydi.

 Bir süre sonra, yürüyüşümüzde ilk aksilikler başladı. Bir gün önceki şiddetli yağmur sebebiyle derenin bazı noktalarındaki aşırı yükselmeler kıyıdan yürüyüş rotamızın zaman zaman aksamasına yol açmaya başladı. Kimi yürüyüşçü ıslanmaya fazla aldırmadan yürüyerek dereyi geçerken bir kısmımız sürekli bot ve çorak çıkararak dereyi geçmeye çalıştı. Bu nedenle yürüyüş sürekli soyunma ve giyinme sebebiyle durakladı. Saat 13.30 dolaylarında verdiğimiz öğle yemeği sonrası bir süre daha devam eden yürüyüşümüzde yol kıyısında bizi alan otobüsümüzle Yeşilöz beldesine indik.
 Verdiğimiz çay molasından sonra bu kez 15.30 dolaylarında İnönü mağaralarına doğru hareket ettik.

Güdül yolu üzerinde yolda inerek tekrar başlayan yürüyüşümüzde bir süre sonra tekrar dereyi geçmek durumuyla karşılaşınca benimde içinde olduğu 7 kişi dereyi geçmekten vaçgeçerek, “bu kadar ıslanmak yeter” diyerek ana yola dönerken diğer gurup ıslanmayı göze alarak mağaralara doğru yola devam etti.
 Geriye dönen grubumuz ana yola çıkarken çay içmek için yer sorduğumuz bir hemşerimizden evde çay içme önerisi alınca, yol kenarındaki 3 katlı villanın bahçesinde kameriye altında ayran ve çay yanında keyifli bir sohbette yakalayınca zamanı kolayca geçirdik.
 

Saat 18.00 sıralarında çağırdığımız aracımıza binerek İnönü mağaralarına giden grubumuzu almak için hareket ettik. Tüm grup bir araya geldikten sonra Son dinlenme olarak Güdül’e hareket ettik.
İlçenin merkez çarşısında beyaz leblebi, kavun ve üzüm alışverişinden sonra çaylarımızı içtiğimiz sırada Güdül Belediye Başkanı Sayın Hava Yıldırım grubumuzun kalabalıklığını görerek yanımıza gelerek grubumuzla tanıştı. Özellikle çevredeki seyahat noktaları ve çevre kirliliği yönünde gelişen sohbete 19.30’da nokta koyarak Ankara’ya dönüşe geçtik.
21.30 dolaylarında Ankara’ya, yine oldukça yorgun ama doğayla kucaklaşmanın verdiği keyif ile hızlı ve sıcak bir günü geride bırakarak ulaştık.

2 yorum:

 1. "Doğayla kucaklaşma"..

  Özendirdiniz vallahi Mehmet Bey...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tülay hanım, Asıl sizler yeşil cennetindesiniz. Ben oralarda olsam kendimi kaybederim. Umarım siz de iyi bir doğa yürüyüşçüsü olursunuz.
   Sevgi ve saygılarımla.

   Sil