25 Aralık 2012 Salı

AĞUSTOS AYINDA BU KİTABI OKUDUM - 6

KİTABIN ADI : Kolomb’un Son Deniz Yolculuğu (The last voyage of Colombus)

KİTABIN YAZARI : Martin Dugard
KİTABIN ÇEVİRMENİ : Özlem Metin
KİTABIN YAYINEVİ : Vatan Kitap
KİTABIN BASKI YILI : 2006
KİTABIN BASKI SAYISI . 1. Baskı
KİTABIN SAYFA SAYISI:  252 sayfa
KİTABIN DİZGİ/BASKI KALİTESİ : 10/10
KİTABIN YAZIM-DİL KALİTESİ : 10/10
KİTABIN EDEBİ/SANATSAL/TARİHSEL DEĞERİ : 10/10

YORUM:

Tarih ve coğrafyadan keyif alanlar için mükemmel bir kitap. Ünlü kaşif Kristof Kolomb için yazılmış döneminin çok ince detaylarının yer aldığı yaşam öyküsü adeta bir roman gibi anlatılıyor.
Kraliçe İsabelle ve Kral Ferdinand ile ilişkileri, dönemin başlıca şahsiyetleri, sıradan insanların öyküleri, keşif gezileri, kurulan kentler, rekabetler, öldürmeler, hırs, para gibi dönemin tüm öyküleri içiçe.
Okuduğunuza asla pişman olmayacağınız bir kitap.

(Arka Kapak'tan)
Çok güçlü bir biçimde yazılmış ve zekice anlatılmış olan, Dugardın Kolombun Son Deniz Yolculuğu adlı eseri, beklediğinizin de ötesinde bir destan. Çalkantılı olan dördüncü ve son yolculuğunu -ilkokul kitaplarınızdaki yolculuk değil- ele alan Dugard, Kolombun, çok sayıdaki biyografi yazarının yapamadığı ya da yapamayacağı bir işi başarmış.
-Todd Balf, The Darkest Jungle yazarı
Martin Dugardın, Kolombun Asyaya batıdan bir yol bulmak için yaptığı son umutsuz yolculuğunun hikâyesi, sempatik ve büyüleyici; ayrıca bu hikâye, dünyada az şeyin, bir kâşifin hiç de konuksever olmayan kıyılarda yaptığı mücadeleler kadar dokunaklı -ya da aydınlatıcı- olmadığını açığa çıkarıyor.
- Dean King, Skeletons on the Zharanın yazarı
Aynen David Lean filmi gibi okunan bir kitap. Martin Dugard, macerayı ve tarihi bir kapta birleştiriyor, elden bırakılması mümkün olmayan bir anlatım sunuyor. Kolombu zeki, kararlı, kusurlu ve en sonunda trajik bir kez de onun gözüyle görüyoruz ve Amiralin son yolculuklarındaki korkuların ve zaferlerin canlı tanığı oluyoruz. Bu kitap tamamen Kolombla ilgili bütün düşüncelerinizi tamamen değiştirecek.
- Mark Burnett, Survivorın yapımcısı
New York Times bestselling author Martin Dugard is the co-author (with Bill O'Reilly) of Killing Kennedy: The End of Camelot. Mr. Dugard also teamed with Mr. O'Reilly to write Killing Lincoln: The Shocking Assassination That Changed America Forever, which has sold nearly two million copies.

Dugard's previous books of history include The Murder of King Tut (co-written with bestselling author James Patterson), which saw Dugard travel to Egypt to unravel the centuries-old mystery of who murdered Tutankhamen, Egypt 's legendary boy king; The Training Ground (Little, Brown, 2008), the riveting saga of America's great Civil War generals during the Mexican War, when they were scared young lieutenants first learning the ways of war; The Last Voyage of Columbus (Little, Brown; 2005), Into Africa: The Epic Adventures of Stanley and Livingstone (Doubleday, 2003), Farther Than Any Man: The Rise and Fall of Captain James Cook (Pocket Books, 2001), and Knockdown (Pocket Books, 1999).
In addition to history, Dugard specializes in chronicling the drive of great men to realize their potential. This can be seen in his first-person endurance sports trilogy: Surviving the Toughest Race on Earth (McGraw-Hill, 1998); Chasing Lance (Little, Brown; 2005), and To Be A Runner (Rodale, 2010), an inspiring and informational series of essays written from the viewpoint of Dugard's forty years as a distance runner. For the past eight years he has also put that knowledge to good use by spending his afternoons as the head cross-country and track coach at JSerra High School in San Juan Capistrano, California. His boys and girls squads regularly qualify for the California State Championships, and his girls team won the state title in 2010, 2011 and 2012.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder