6 Aralık 2012 Perşembe

AĞUSTOS AYINDA BU KİTABI OKUDUM - 1

KİTABIN ADI : Şifrelerden Sembollere Dan Brown

KİTABIN YAZARI : Alaaddin Şenel, Enis Doko, Hakan            
                       Çörekçioğlu, Haluk Hepkon
KİTABIN ÇEVİRMENİ : -
KİTABIN YAYINEVİ : Kırmızıkedi Yayınları
KİTABIN BASKI YILI:  2010
KİTABIN BASKI SAYISI . 1. Baskı
KİTABIN SAYFA SAYISI:  178 sayfa
KİTABIN DİZGİ/BASKI KALİTESİ : 9,5/10 (Az sayıda dizgi hatası var)
KİTABIN YAZIM-DİL KALİTESİ : 10/10
KİTABIN EDEBİ/SANATSAL/TARİHSEL DEĞERİ:  8/10

YORUM:
Dan Brown kitaplarını okuyanlar bilir. “Da Vinci Şifresi” “Melekler ve Şeytanlar” “Digital Kale” ve “Kayıp Sembol” gibi çok okunan ve hızlı bir tempoya ve entrikaya dayalı eserler veren Dan Brown halen en popüler yazarlar arasında sayılıyor.
Özellikle, Tapınak Şovalyeleri, Masonluk, Masonik semboller ve İlluminati gibi, son 200 yıldır hristiyan batının en çok tartıştığı konularda at koşturan kitapları, gizemli bilgiler sunduğu inancı ile çok tutuluyor. Dört değerli Türk yazarda Dan Brown’ın kitaplarına ihtiyatlı yaklaşılması gerektiğini, “New Age” akımı önderlerinden yazarın pek çok boş ve safsata bilgi ile okurları etkilediğini ve gerçekdışı bilgilerle okuru yanılttığı iddiasındalar. Karşıt görüşleri de bilmek ve daha önemlisi konuda gerçek bilgilere sahip olabilmek açısından önemli ve değerli eleştriler içeren makaleler konuyla ilgisi olan ve benzer konulara sahip kitapları da okuyan kitap tutkunları tarafından gözardı edilmeyecek öneme sahipler. İyi okumalar...
Dan Brown, 22 Haziran 1964 doğumlu ABD'li yazar.

Amherst Koleji ve Philips Exeter Akademisi’nden mezun olduktan sonra bir süre eğitim gördüğü bu okullarda İngilizce öğretmenliği yaptı. Şifre çözme ve gizli hükümet örgütlerine duyduğu ilgi, 1996'da ilk romanı Dijital Kale'nin ortaya çıkmasını sağladı.
Roman, yayımlanmasından hemen sonra Dan Brown bir anda elektronik kitap listelerinde bir numaraya yükseldi. Amerika Ulusal Güvenlik Teşkilatı'nı (NSA) konu alan roman sivil halkın mahremiyeti ile ulusal güvenlik arasındaki ince çizgiyi irdeliyordu.
Yazar tekno-gerilim türündeki ikinci romanı İhanet Noktası'nda da politikada ahlak, güvenlik ve gizli teknoloji konularını işledi.
Başkanlık Ödülü'nü kazanmış bir matematik profesörü ile ilahiyat müzisyeni bir annenin oğlu olan Dan Brown, bilim ve din gibi paradoksal felsefelerin egemen olduğu bir ortamda büyüdü. Bu birbirini tamamlayıcı görüşlerden aldığı esinle ünlü romanı Melekler ve Şeytanlar'ı yazdı. Bu yapıt da bir İsviçre fizik laboratuarı ile Vatikan kenti arasında geçen, bilim ve din odaklı bir gerilim romanıdır.
Dan Brown, büyükbabasının da mason olduğunu pek çok programda açıklamıştır. Evlerinde garip önlükler ve beyaz eldivenler bulduğunu söylemiştir. Kayıp Sembol adlı romanını da bu yüzden yazdığı düşünülmektedir. Kitabın konusu da masonluktur.Ayrıca, 2003 yılında çıkardığı ve tüm dünyada satış rekorları kıran Da Vinci Şifresi kitabının da yazarıdır. Da Vinci Şifresi ve Melekler ve Şeytanlar kitaplarının filmi de çekilmiştir.Sanat tarihçisi ve ressam olan eşi de araştırmalarına yardım etmekte ve eserlerine fon sağlamaktadır

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder