17 Kasım 2011 Perşembe

TOLEDO

Toledo, Madrid öncesi İspanya’nın eski krallık başkenti. Madrid’e 70 klm mesafede.
 En kolay ulaşım Atocha tren istasyonundan kalkan hızlı tren. 35 dakikada gidiyor. Ücreti gidiş dönüş 19.10 Euro. Tren sefer saatlerini internetten indirerek gidiş saatinizi ayarlayabiliyorsunuz.
  Ancak, gece kalmayı düşünmüyorsanız akşam dönüş biletini giderken almakta yarar var. Sürekli dolu gidip geldiği için yer bulamayabilirsiniz.
 Toledo istasyonundan şehre giden 1,5 ve 2.00 Euro’luk otobüsler var. Yürüyerek 25-30 dakikada gidilebiliyor. Taksi 4,5 Euro olmasına rağmen 5 Euro’nun üstünü vermiyorlar.
 Trenden kalkan Turistic Bus’ın 6-12 ve 20 Euro’luk rehberli güzergahı var. Sadece 6 Euro öderseniz, otobüs, eski şehrin etrafını dolaştırarak size şehre götürüyor. Yüksek bir tepede şehri resimleyecek bir noktada 5 dakika molası var. 12 Euro’luk alırsanız ilaveten rehberli şehir turu yapıyorsunuz yaklaşık 1 saat sürüyor.
  20 Euro’luk turda ise şehir turundan sonra Toledo katedrali rehber eşliğinde geziliyor. Katedral şehrin simgesi ve halen İspanya’nın dini merkezi. Sevilla’dakinden sonra da İspanya’nın en büyük 2. Katedrali. Tursuzda gitseniz içi görmeye değer.
 Toledo’da halen İspanya’da ayakta olan 3 sinagogdan 2’si var. Bu nedenle Yahudilerinde önemli ziyaret mekanlarından birisi.

 “Mazapan” İspanyollara Müslüman Araplardan kalan acıbadem ezmesi. Hemen her dükkanda en önemli hediyelik eşyaların arasında.

 Ayrıca birde cami var. Toledo’ya bir gün ayırıp bu eski şehrin sokaklarında kaybolmaya değer.
 (Toledo katedrali, ayrı bir yazı konumuz olacak)

4 yorum:

 1. ama ben biraz kıskanmaya başlıyorum artık ;)

  YanıtlaSil
 2. Sevgili Ceren;
  Dur daha yeni başladık (!)

  YanıtlaSil
 3. Hello, Mehmet Bilgehan Merki.

   Lovely and sweet your works !!
   with awe inspiring...

  Thank you World-wide LOVE and, encouragement.

  The traditional celebration, with kimono infants.

  Japanese colored leaves, in heartwarming space.

  The prayer for all peace.

  Have a good weekend.
  Greetings.
  From Japan, ruma ❀

  YanıtlaSil
 4. Dear Ruma,
  Thank you for your lovely words.
  Have good days,
  Have good life.

  YanıtlaSil