4 Nisan 2011 Pazartesi

TUNUS'TA BALIK YEMEK

Tunus gezimizde gerçekleştirmeyi istediğimiz bir niyetimiz güzel bir balık ziyafetiydi. Tunus'un bir Akdeniz ülkesi olması ve ülkenin iki yanında baştan aşağı denizkıyısı olduğu için balıkçılığın olduğunu ve gerçek deniz ürünlerine ulaşabileceğimizi düşünüyorduk. Gezimizin son günü, bir anlamda da çizdiğimiz rotaları tamamlamanın keyfi ile Cap bon'da bu isteğimiz gerçekleştirme fırsatını bulduk. Tam kıyıda tek başına duran deniz restoranı aslında çevrede rekabetin olmaması sebebiyle bize fazla seçenek bırakmıyordu. Ancak bir kerede pazarlık etme şansımıza güvenerek rehberimizin Kamel'in yardımıyla restoran sahibiyle pazarlığa giriştik. Önce kilo hesabı üzerinden sonra da seçtiğimiz balıkların tümü üzerinden yaptığımız pazarlıkla, 2,5 kiloluk bir mersin balığına 165 DT isteyen restoran sahibi, yanına eklediğimiz iki azman çipura ilavesiyle tamamını 135 DT üzerinden servis yapmayı kabul etti.

 Aslında Tunus'da meze kültürü zayıf. Türkiye ve Suriye'nin üzerine kaliteli bir meze sofrasına henüz rastlamadım. Masaya ilk gelenler vasat bir yeşil zeytin tabağı, havuç turşusu ve bir acılı ezme tabağıydı. Acısı fena değildi ancak çok daha acılarını, Tunus Medina çarşısında bulmak mümkün.
 Bir söğüş salata tabağı. Turp, domates patates kızartması soğan.
 Haşlanmış patatesli bir başka salata. soğan maydonoz biraz domates ilavesiyle.
 Dubrovnik'te de rastladığım gibi, balık masasına haşlanmış sebze tabağının meze olarak getirilmesini Tunus'ta da gördüm. Ancak sadece haşlanmış ıspanak tabağı geldi. Dubrovnik'te ıspanak, patates, kereviz gibi çok daha çeşitlemeli bir tabağa göre bu biraz daha sade idi.
 Mezeler ve beyaz şarap ile bir süre oyalandıktan sonra balığın gelmesine yakın, balık çorbası geldi. Tadı fena değildi.
Ve uzun süren pazarlıklarımızın ürünü iki büyük çipura ve mersin balığından oluşan ana mönümüz. 7 kişilik masamızı rahatlıkla doyurdu.
İki şişelik beyaz şarap ilavesiyle sonuçlanan ziyafetimizin toplam faturası 180 DT idi. Ayrıya 10-15 DT'lik bahşişimizin eklenmesiyle balık yemeğimizi kişi başına 30 TL civarında bitirmenin keyfi ve muhteşem doygunluğuyla güzel bir anımızı geride bıraktık.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder