13 Ekim 2010 Çarşamba

EYLÜL AYINDA BU KİTABI OKUDUM - 1


KİTABIN ADI : Tapınak Şovalyelerinin Yargılanışı (The Trial of the Templars)
KİTABIN YAZARI : C. Malcolm Barber
KİTABIN ÇEVİRMENİ : Nuri Plümer
KİTABIN YAYINEVİ : Phoenix Yayınevi
KİTABIN BASKI YILI : 2008
KİTABIN BASKI SAYISI : 1. Baskı
KİTABIN SAYFA SAYISI : 502 sayfa
KİTABIN DİZGİ/BASKI KALİTESİ : 10/10
KİTABIN YAZIM-DİL KALİTESİ : 10/10
KİTABIN EDEBİ/SANATSAL/TARİHSEL DEĞERİ : 10/10
YORUM
Tapınak Şovalyeleri Türk okuru için çok yabancı bir kavram. Meraklısı dışında pek çok kitap okuru ve tarih meraklısı dahi detay bilgiye sahip değildir.
Masonluğun çıkış kökeni olarak bilinir. 1. ve 2. haçlı seferlerinden sonra Filistin bölgesinde devletçikler kuran haçlılar için yaşamsal sorunlardan birisi, hem bölgede kalan ve hem de sürekli bir dalga şeklinde Avrupa’dan gelen hacıların can güvenliğidir.
1119 yılında bir araya gelen 10 kadar şövalyenin bu amaçla oluşturduğu savaşçı tarikat, haçlıların bölgede kaldığı 100 yıllık süreçte bölgede çok etkin oldu ve sürekli katılımlarla hem insan sayısı hem sahip oldukları kale ve şatolar ve sair emval ile güçlendi. Haçlıların, son kez Akka kalesinin de İslam güçler tarafından fethi ile bölgeden kesin atılmasıyla, tarikatta bölgeden ayrılarak Kıbrıs’ta üslendi. Avrupa’daki mameleki de güçlü olan tarikat savaşçılığı bir tarafa bırakıp ticaret ve bankacılık ile uğraşmaya başladı.
1300 lerin başına gelindiğinde tarikat başlangıçtaki amacı dışında faaliyet gösteren Avrupa’nın birçok yerinde manastır, şato ve araziler ile Kıbrıs’taki üsleriyle yaygın bir tarikattır.
Ancak Fransa kralı IV. Philippe, ülkede tek başına egemen olmaya çalışırken siyasal iktidardan tamamen bağımsız bu tarikatı kendisine rakip olarak gördü. Yaklaşık 2 yıllık gizli bir hazırlıktan sonra, tarikatı, tarikat içinde yaygın olarak, İsa’ya sövme, haça tükürme ve homoseksüel ilişkiler bulunduğu savı ile suçlayarak 1307’de aynı gün tüm ülke çapında tutuklamalara girişti. Pek çok tarikat mensubu tutuklandı ve tarikatın tüm mal varlığına el kondu.
Kral, Papa V. Clemens’ten tarikatı dinen mahkum etmesini istedi. Papa, buna uzun süre yanaşmadı. Yıllar boyu süren yargılamalarda işkence ile defalarca suçlamaların ikrarı ve inkarı ile süreç uzayınca kral ani bir kararla pek çok tarikat mensubunu yakarak ölüme mahkum etti. Son kez 1315’de tarikatın son büyük üstadı Jack De Molay yakılarak öldürüldü. Tarikat Fransa’da fiilen tarihe karıştı. Diğer ülkelerde de daha yumuşak olmakla birlikte tarikat ortadan kaldırıldı. Kaçabilen tarikat mensupları yeraltına girerek gizli örgütlenmelerini devam ettirdiler. Sonu karanlık ve tartışmalı.
Ortaçağın tarih ve tarihçi açısından bu çok önemli olayının yargılama tutanaklarının neredeyse tamamı Prof Malcolm Barber tarafından taranarak bu çok önemli kitap oluşturulmuş.
Yazar Reading Üniversitesi Ortaçağ Tarihi Profesörü ve konunun Avrupa’daki sayılı uzmanlarından birisi olunca ortaya bu muazzam kitap çıkmış.
Yazarın ayrıca “Tapınak Şovalyeleri Tarihi” kitabı da Kabalcı Yayınları arasında çıktı.
Tarihçiler için çok düzgün ve özgün bir kaynak.
Kitabın sonundaki 25 sayfalık kaynakça ise bir harika.

Yazarın başlıca yayınları:

*Malcolm Barber. "Albert of Aachen and the Chansons de Geste" The Crusades and Their Sources: Essays Presented to Bernard Hamilton. William France and William G. Zajac, eds.,London: Ashgate, 1999 ISBN: 0860786242
*Barber, Malcolm. Crusaders and Heretics, 12th - 14th Centuries. Aldershot: Variorum, 1995.
*Barber, Malcolm. :How the West Saw Medieval Islam." History Today, May 1, 1997.
Barber, Malcolm. "The Albigensian Crusades: Wars like any other?" Dei gesta per Francos: Etudes sur les croisades deditees a Jean Richard (2001).
*Barber, Malcolm. The Cathars: Dualist Heretics in Languedoc in the High Middle Ages. The Medieval World Series. London and New York: Longman, 2000.
*Barber, Malcolm, ed. The Military Orders: Fighting for the Faith and Caring for the Sick. Aldershot, Great Britain; Brookfield, Vt.: Variorum, 1994.
*Barber, Malcolm. The New Knighthood: A History of the Order of the Temple. New York: Cambridge University Press, 1994. .
*Barber, Malcolm. "The Order of St. Lazarus and the Crusades." Catholic Historical Review 80 (1994), 439-56.
*Barber, Malcolm. The Trial of the Templars. New York: Cambridge University Press, 1978.
*Barber, Malcolm. "The Trial of the Templars Revisited." In Military Orders Volume 2, The Welfare and Warfare. Edited by Helen Nicholson. 329-42.Variorum/Ashgate, 1998.
*Barber, Malcolm. "Western Attitudes to Frankish Greece in the Thirteenth Century" Arbel, Benjamin, Bernard Hamilton and David Jacoby, eds. Latins & Greeks in the East Mediteranean [Special issues of Mediterranean Historical Review 4:1]. Ilford, England: Frank Cass, 1989

1 yorum:

  1. Ben de Kafka'nın Dava'sını okuyorum yeniden...
    Tanıtım için teşekkürler.

    YanıtlaSil