11 Mayıs 2010 Salı

GORİ STALİN MÜZESİ - 3

Müze gezimizin son bölümündeyiz. Mask odasından sonra çıkış salonunda, Stalin hakkında yapılmış yayınlardan önemli bir kısmı sergileniyor.
Devam eden bölümde çalışma masası bulunuyor. Oldukça karanlıkta olduğu için net görüntü sağlayamadım. Salonun kalan bölümünde yönetimde olduğu sırada kendisine hediye edilen eşyaların bir bölümünün sergilendiği camekanlar mevcut.
Hediye edilen değişik şilt ve objeler de sergilenmekte.

Kullandığı varsayılan bir kürk de sergileniyor.

Yine koridor boyunva sergilenen pek çok resim yanında, annesiyle birarada gösterilen bir büyük boy yağlıboya tablo var.

Müze binasının önünde, Stalin'in doğdu ev üzeri örtülerek korumaya alınmış. 150 yıllık ev ayakta tutulmuş. Evin aşağıda açık görünen kapısı, Stalin'in ailesinin kullandığı bölmeye açılıyor. En sağda kapalı gözüken kapı ise, rehber Anna'nın anlatımına göre, evin mal sahibinin kullandığı bölüm.

Aşağıdaki resimde evin önündeki sundurmanın ters tarafından alınan görüntü.

Aşağıda görünen, evin girişinin hemen altında evin bodrumuna giren bölme. Rehberin ifadesine göre, Stalin'in babasının ayakkabıcı dükkanı olarak kullandığı bölüm imiş.

Stalin'lerin kaldığı bölmeden iki görüntü. Yaşanılan mekanın tamamı tek oda. Yer oldukça dar olduğu için panoramik görüntü alma imkanı yok. bu nedenle odanın önce sağ tarafı sonra sol tarafını ayrı ayrı görüntüledim.


Müze bahçesi bakımlı bir park haline getirilmiş. Arkanızı eski eve verdiğinizde parkın görünen kısmı.

Evet bir zamanlar Dünya'nın altıda birine hakim olan, emrinde büyük bir parti, büyük bir devlet ve dünya ölçeğinde büyük bir sistem olan Stalin, kendi ülkesinde şimdilik bu küçük mekanda kalmış durumda. Ne yazık ki, büyük ihtimalle bundan sonra, Gürcistan'ın önemli bir turizm
materyali olarak burada yaşamaya mahkum olarak kalacak...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder