16 Şubat 2010 Salı

PALMYRA - 4

Yarım bıraktığımız Palmyra, şehir gezimizi bugün tamamlayalım dilerseniz.
Şehrin, sütunlu ana caddesine göre sol (batı) yanda kalan resmi binaların bulunduğu alan.
Şehir meclisi binalarını arkamızda bırakarak hafif sağa dönerek sütunlu caddeye doğru dönüşümüzde şehrin genel görünüşü.
Şehrin kuzey tarafından dönüşümüz devam ederken yürüdüğümüz yol, şehir ile Mezarlar vadisini birbirinden ayırıyor. Yürüyüşümüze göre solumuzda kalan alan, bir aşağıdaki resimde kısmen detaylarını gördüğünüz Mezarlar vadisi. Bu vadi şehrin tüm kuzeyini boydan boya kaplıyor.
Şehrin kuzeyinde kalan "Mezarlar Vadisi"nden detay. Mezarların önemli bir çoğunluğu kule mezar biçiminde yapılmış. Nitelik olarak şehrin ileri gelenlerinin tekil ya da önemli ailelerinin aile mezarları biçiminde kullanılmışlar. Kulelerin içinde kısmen lahit ve kısmen de raflı biçimde gömme biçimleri varmış.
Dönüş yolumuzda önemli anıt binalardan "Tetrapylon".
Şehir gezimizin sonunu, sütunlu cadde üzerinde geriye dönerek tamamlıyoruz. Başlangıçta da değindiğim gibi, Unesco Dünya Kültür Mirası listesinde kayıtlı bu şehri, seyahat etmesini, tarihi, arkeolojiyi seven herkese kesinlikle öneririm. Karşılıklı ilişkilerin gelişmekte olduğu ve vize probleminin olmadığı Suriye'ye geziyi bence sizde "ölmeden mutlaka görülmesi gereken yerler" listenize ekleyin. Halen turizm olmadığı için turizmin şeytanlarının bulunmadığını, alışverişi bol pazarlıkla yaşamanın keyfini isteyenlere, bir de mükellef sofra kültürünün olduğunu da ilave edeyim. İyi tatiller.

2 yorum:

 1. Hmm,peki:)Hindistan ve Mısır kesinlikle en kısa zamanda gitmek istediğim yerler..Tarihi hesaplaşmalarım var orlarla :)))

  YanıtlaSil
 2. Sevgili Mehmetbilgehanmerki,

  Palmyra gezisine ait verdiğin bilgiler ve resimler çok aydınlatıcıydı. Tarihi, arkeolojiyi ve kültürel değerleri ve seyahat etmeyi eşim ve ben oldukça seviyoruz. Verdiğin bilgiler ve resimler çok aydınlatıcıydı. Vize sorunu olmayan bu yakın komşu ülkelere gitmeyide yakın planlarımıza dahil etmeyi çok isterim. Ama öncesinde bilgilenmek açısından çok faydalı oldu.

  Paylaşımın için çok teşekkürler...

  not: Birbirini takip eden yazı dizilerine o sayfanın içinden palymra1 -2-3 gibi link verirseniz daha rahat ulaşılabilinir. Sadece nacizane fikrim, çünkü palymra yazının diğer bölümlerini hemen bulamadım. 1. bölümdeki bilgiler de çok önemliydi.Aşağıdaki arşiv listeyide görememişim. Zamanla yarışır bir haldeyiz çoğunlukla.

  Esen kalın..

  YanıtlaSil