24 Ocak 2017 Salı

OCAK AYINDA BU KİTABI OKUDUM - 2


KİTABIN ADI
Geldim, Gördüm, Yendim – Romalılar Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey (Veni Vidi,Vici)
KİTABIN YAZARI

Peter Jones

KİTABIN ÇEVİRMENİ
Funda Sezer
KİTABIN YAYINEVİ
Say Yayınları
KİTABIN BASKI YILI
2016
KİTABIN BASKI SAYISI
1. Baskı   
KİTABIN SAYFA SAYISI
391 syf
KİTABIN DİZGİ/BASKI KALİTESİ
9,5/10 (Dizgi hataları var)
KİTABIN YAZIM-DİL KALİTESİ
10/10
KİTABIN EDEBİ/SANATSAL/TARİHSEL DEĞERİ
10/10

 
Roma İmparatorluğu, dünya tarihinde iz bırakmış ve günümüz hala kültür olarak (ve özellikle hukuk olarak) etkilemiş ve etkilemeye devam eden büyük bir imparatorluktur. Tarih kitaplarımızda belli başlı imparatorlar ve savaşları öğretilir ama nedense başkaca bir detay yoktur.

MÖ 753 yılında Roma kentinin kurulmasından başlayarak MS 476’da Batı Roma’nın tarihe karışmasına kadar olan süreç kitapta ilginç kronolojilerle anlatılıyor. Belli bir dönemin özellikleri, kesinlikle, hemen herkesin rahatlıkla okuyacağı düzeyde bir anlatı tadında naklediliyor.

Savaşlardan çok, sosyal ilişkiler, ilginç bilgiler, kısa anekdotlarla hoş bir anlatım tutturulmuş. Örneğin “Proletarya” kelimesinin kökenini burada belki de ilk kez okuyacaksınız.

Kesinlikle hoşlanacağınız ve size tarihi sevdirecek bir kitap.


Peter V. Jones MBE (1942–) is a Cambridge graduate with a doctorate on Homer. He is a former senior lecturer in Classics at the University of Newcastle upon Tyne, and co-founded with Jeannie Cohen the Friends of Classics charity. He used to be a teacher but is now employed as a writer, journalist and broadcaster.
Spokesman for the national Co-ordinating Committee for Classics, Jones penned the series QED and Eureka for the Daily Telegraph. These pieces were subsequently published as Learn Latin and Learn Ancient Greek by Duckworth, which has also accounted for his Classics in Translation (again from the Daily Telegraph) and Ancient and Modern (from his weekly column in The Spectator). Jones has collaborated for Cambridge on Reading Greek and Reading Latin.
He has published a book called "Vote For Caesar" (2008) about how ancient civilisations have solved the problems of today. Awarded the MBE in 1983, Jones has written numerous tomes and essays on Homer.

2 yorum:

  1. Yanıtlar
    1. Çok ilginç bilgiler edineceğinize inanıyorum. Sevgi ve en derin saygılarımla.

      Sil