20 Ocak 2017 Cuma

OCAK AYINDA BU KİTABI OKUDUM - 1


KİTABIN ADI
Haçlı Seferleri ve Osmanlı Tehdidi (Crusading and the Ottoman Threat 1453-1505)
KİTABIN YAZARI

Norman Housley

KİTABIN ÇEVİRMENİ
Mehmet Moralı
KİTABIN YAYINEVİ
Alfa Tarih
KİTABIN BASKI YILI
2016
KİTABIN BASKI SAYISI
1. Baskı   
KİTABIN SAYFA SAYISI
367 syf
KİTABIN DİZGİ/BASKI KALİTESİ
10/10
KİTABIN YAZIM-DİL KALİTESİ
10/10
KİTABIN EDEBİ/SANATSAL/TARİHSEL DEĞERİ
10/10

 
Tarih kitapları, tarihi seven ve okuyanlar haricinde sıkıcıdır, bir sürü günlük hayatta kullanılmayan bilgi ve isimle dolu sayfalar bitmek bilmez. Genellikle de kitap tamamlanmadan fırlatılıp atılır.

Oysa tarih geçmişi barındıran büyük bir arşividir. Bugün bilmeden yaptığımız, bir çok hareket, oluşmuş ve yaşayan devletler, toplumlar vs. tümü tarihin sabırla süzdüğü damıtılmış gerçeklerin yaşayan halleridir. Nasıl ipekböceği kurtçuğu, önce koza ve sonra uçan bir böcek haline geliyorsa, tarihte sürekli bir kuluçkadır ve işi geleceği yaratmak, şekillendirmektir.

Bu can sıkıcı tarih kitabında, Bizans’ın düşmesiyle Türk tehlikesini ensesinde hisseden Avrupa Hıristiyan toplumlarının 50 yıllık devinimini anlatmakta.

Pek çok kişi, Ortaçağ’ın geri toplumundan Rönesans ve Reformu gerçekleştirerek çağdaş batı uygarlığını yaratan Avrupa’nın bunu nasıl gerçekleştirdiğini anlamaz. Oysa Bizans’ın düşmesi Avrupa’nın silkinmesi için büyük bir darbedir. Özellikle ilk elli yılda dişe dokunur, kayda değer hiçbir şey yapılamamasına rağmen kıtanın, nasıl bir arı kovanına döndüğü, başarılı başarısız yıllarca “Haçlı Seferi” beklentisiyle toplumların kaynaştığını, bu arada Türk tehlikesiyle baş edebilmek için neler yapılması gerektiği konusunda, toplantılar, konuşmalar, anlaşmalar ve araştırmalarla dolu bir elli yılın, Türk’le baş etmenin nasıl mümkün olacağı konusunda toplumsal incelemelere kadar nelerin yapıldığının bir özeti bu kitap.

Meraklısına…


Norman Housley is a professor of History at the University of Leicester. Educated at the University of Cambridge, Housley was a research student of Jonathan Riley-Smith. He was research fellow in history at Girton College in 1979 and came to the University of Leicester in 1983. Housley is an authority on the history of the crusading movement and has written several books on the subject. His books encompass largely the period 1200–1580, but more recently the scope of Housley's work has focused on the 15th and early 16th centuries.

Books

·         N. J. Housley, Fighting for the Cross. Crusading to the Holy Land (Yale University Press, 2008)
·         N. J. Housley, (editor), Knighthoods of Christ:Essays on the History of the Crusades and the Knights Templar, Presented to Malcolm Barber (Ashgate, 2007).
·         N. J. Housley, Contesting the Crusades (Blackwell, 2006).
·         N. J. Housley, (editor), Crusading in the Fifteenth Century: Message and Impact (Palgrave Macmillan, 2004).
·         N. J. Housley, (co-editor with Marcus Bull), The Experience of Crusading, 1, Western Approaches (Cambridge University Press, 2003).
·         N. J. Housley, Religious Warfare in Europe, 1400–1536 (Oxford University Press, 2002).
·         N. J. Housley, Crusading and Warfare in Medieval and Renaissance Europe, Variorum Collected Studies Series (Ashgate Publishing Ltd, 2001).
·         Norman Housley, (editor and translator), Documents on the Later Crusades, 1274-1580, Documents in History Series (New York: Palgrave Macmillan, 1996).
·         Norman Housley, The Later Crusades, 1274-1580: From Lyons to Alcazar (Oxford: Oxford University Press, 1992).
·         N. J. Housley, The Italian Crusades: The Papal-Angevin Alliance and the Crusades Against Christian Lay Powers, 1254-1343 (Oxford University Press, 1982).


            

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder