13 Ekim 2015 Salı

TEMMUZ AYINDA BU KİTABI OKUDUM - 9

 
KİTABIN ADI
Amerikan Sargısı
KİTABIN YAZARI

Fakir Baykurt

KİTABIN ÇEVİRMENİ
-
KİTABIN YAYINEVİ
Literatür Yayınevi
KİTABIN BASKI YILI
2012
KİTABIN BASKI SAYISI
3. Baskı   (Orijinal 1. Baskı 1967)
KİTABIN SAYFA SAYISI
304 syf
KİTABIN DİZGİ/BASKI KALİTESİ
10/10  
KİTABIN YAZIM-DİL KALİTESİ
10/10 
KİTABIN EDEBİ/SANATSAL/TARİHSEL DEĞERİ
10/10 


Yetkin edebiyat ustamız Fakir Baykurt bu romanında, Türk-Amerikan ilişkilerini hicvediyor. Hükümetlerle yaptığı anlaşmalar gereği ülkemize yerleşen Amerikalılar ile bir kısım gözü açıklar ticari ilişkiler içerisindedir. Hükümetlerden bazı kişilere arkalarını dayayarak gizli ve açık sömürüye ortak olmaktadırlar.
Ankara’nın yakınlarından bir köy, Kızılöz, kendi yoksulluğu içerisinde debelenmektedir. Bir gün Amerikalılar ile yerli ortakları, zaman zaman piknik yapıp domuz avına çıktıkları köyde Amerikan uygarlığını ve teknolojisini gösterecek bir deneysel işe girişirler. Köyde kendilerinden bir işin yapılmasını isterler. Köyün bekçisi Temeloş, “Yelimizi kesen şu tepeyi kaldırın” der. Kısa süre sonra tepe ortadan kaldırılır. Yerine “Faynapıl” ağaçları dikilir. Giderek küçükbaş ve büyükbaş hayvan ağılları kurulur tarlalara Amerikan tohumları atılır. Amerikalılar ve dostları bu köyü Amerikalıların örnek köyü haline getirme hırsıyla çalışırlar, çalışırlar. Köylü içine kapanmış ve beklemektedir. Seneler süren uygulamadan istenen sonuçlar çıkmaz, köylü kendini bu işten nasıl sıyıracağını kara kara düşünmektedir. Çözümü bulmak yine Temeloş’a düşer…
Zeki Türk insanının mizah gücü ve Anadolu bilgeliği Amerikalılar karşısında bir imtihan vermektedir. Klasikleşen bu kitabın okunması ve gerekli derslerin çıkarılmasını dilerim.


4 yorum:

 1. Geçen hafta Beyoğlu sahaf festivalinde aldığım bu kitabı,okuma sıramda önlere koymalıyım o zaman. :)

  Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğeneceğinizi umuyorum, iyi okumalar.
   Sevgi ve en derin saygılarımla.

   Sil
 2. Bir örümcek ağı gibi Anadolu'nun her tarafını sinsice kuşatan bu güçlere karşı bir o kadar da etkin dilleri ve anlatımlarıyla mücadele veren Fakir BAYKURT gibi aydınlarımızın varlığı bizlere umut saçıyor. Zira onları okudukça nasıl bir tuzağın içerisine düşürüldüğümüzü "iç çekerek" okuyor ve görüyoruz.. Etkili bir kitap olduğu çok açık.. Saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umut ve meşale olmasını dilediğim saygın yazarımızın tüm eserleri çok kez okunmayı kesinlikle hak ediyor. Umarım edebiyatseverler uzak durmazlar.
   Sevgi ve en derin saygılarımla.

   Sil