1 Ekim 2015 Perşembe

SAKIZ DENİZ MÜZESİ - NAFTİKO MUSİO

Sakız Adası Denizcilik Müzesi ilçe merkezinde yürüme mesafesinde olan müzelerden birisi. Binanın mülkiyeti Anastassıos ve Marouko Pateras’a ait iken 1991’de yasal mirasçıları tarafından adlarına kurulan bir fona bağışlanmış.
Bina, adanın geleneksel mimarisi tarzında neo-klasik düzende yüksek tavanlı bir bina yakın zamanda binanın içi ve bahçesi yenilenmiş. (Yapılan yenilemeye Ioannis D. Fafalios, Antonios C. Los, Ioannis M. Psarros, Costas I. Lyras, Tassos Diamantaras, Popi Romanou, Demetrios Laimos – Botrsaris, Nikos C. Los, Marika G. Nikolou and the bequest of Kalliroi D. Patera aileleri finansal katkıda bulunmuşlar)
Sakız Adası denizci bir geleneğe sahip olması nedeniyle gemi, ticaret ve deniz bağlantıları kuvvetli. Müze de genel olarak bölgenin denizcilik tarihi ile bilgi derlemesi ve sınıflandırması ile ticaret gemilerindeki gelişimi göstermek hedef alınmış. Müze, zaman zaman ders ve konferanslara ev sahipliği yapmakta.
Müzede pek çok görsel malzeme Vrontados Kültür Geliştirme Derneği(VKGD) tarafından bağışlanmış daha sonraki bağışlarla geniş bir koleksiyona sahip olmuş.
Müzede gemi modelleri, araç ve gereçleri, adanın yerlilerinin sahip olduğu gemiler ve yerli denizcilik sanatçısı Aritedis Glycas  (Vrontados, 1870 – 1940) tarafından yapılan gemi resimleri yer almakta.Müzenin Çalışma Saatleri: Pazartesi – Cumartesi 10:00-14:00, Pazar kapalıdır
Adresi: Stefanu Çuri, 20   Tel. +30 22710 44139
Bilet: Ücretsiz giriş yapılmakta ancak girişteki yardım sandığına bağış talep edilmekte.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder