27 Haziran 2014 Cuma

ASSOS ATHENA TAPINAĞI

 Behramkale köyü yakınlarında Assos Athena Tapınağı, ülkemizin belki en çok tanınan antik yerlerinden birisidir. Behramkale köyü sırtlarına oldukça dik bir yokuştan tırmanılarak ören yerine geliniyor. Burada bulunan Athena Tapınağı, Anadolu'da Arkaik dönem Anadolu mimarisinin ilk ve tek Dor Tapınağı olduğu ifade edilmekte. Aynı zamanda inşaatında Dor ve İon mimari özelliklerinin karıştırıldığı tek örnek kabul ediliyor.
 

 Akropolun bulunduğu yer, eski ve sönmüş bir volkan üzerinde. Çevre tamamen trahit taşından bir oluşmuş. Tepede İon kültürü öncesi Eski tunç Çağı ve hatta Megalitik dönem kültürüne sahip halkların yaşadığı araştırmalardan anlaşılmış.
 

Athena Tapınağının 20-30 yıllık bir inşaat döneminden sonra MÖ 525 yılında tamamlandığı tahmin edilmektedir. Surların inşa edilmesiyle birlikte kente ve denize hakim bir noktada inşa edilen tapınak baş tanrı Zeus’un çok sevdiği kızı Athena’ya ithaf edilmiştir. Athena Assos’un koruyucu tanrısıdır. Tapınak kısa kenarda 6, uzun kenarda ise 13 adet dor düzenli sütun ile çevrelenmiş. Tapınakta kurban törenleri içinmkullanılan “altar” bulunmamakta. (Zaman içerisinde tahrip edilmiş olabileceği de düşünülüyor)
Tapınağın hakim konumunda tüm körfez ve midilli adasının manzarası keyifle seyrediliyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder