20 Mart 2012 Salı

ŞUBAT AYINDA BU KİTABI OKUDUM - 4

KİTABIN ADI: Magdalalı Meryem
KİTABIN YAZARI : Yorgos Leonardos
KİTABIN ÇEVİRMENİ:  İro Kaplangı
KİTABIN YAYINEVİ : İnkilap Kitabevi
KİTABIN BASKI YILI : 2005
KİTABIN BASKI SAYISI : 1. Baskı
KİTABIN SAYFA SAYISI:  186 sayfa
KİTABIN DİZGİ/BASKI KALİTESİ : 10/10
KİTABIN YAZIM-DİL KALİTESİ : 10/10
KİTABIN EDEBİ/SANATSAL/TARİHSEL DEĞERİ : 6/10

YORUM:
Ülkemizde çevirileri oldukça az olan ve pek tanınmayan Yunan edebiyatından bir kısa roman.
Kanavariu kilisesi görevlisi Ayisilaos ortadan kaybolduktan sonra onun görevine atanan, romanın anlatıcısı Leandros çalışma masasının çekmecesinde, Ayisilaos’un el yazması anılarını bulur. Ayisilaos “Magdalalı Meryem” üzerine araştırmalarını yazdığı el yazmasında tanıştığı kadınlarla yaşadığı erotik serüvenleri de yazmakta. Leandros, bütün işini bırakıp günlerce el yazmasını okurken araya kendi aşk yaşamı da girer.
Eğer Magdalalı üzerine yeni bir bilgi arıyorsanız kitapta yok. Çabuk okunan, tarihsel değeri olmayan, tek yeniliği, bir Yunan yazar tanımaktan öte gitmeyen bir kitap.
Okumazsanız bir şey kaybetmezsiniz…


1937 yılının Şubat ayında Mısır'ın İskenderiye şehrinde doğan Anastasi’nin oğlu Yorgos Leonardos gazeteci ve yazardır.

İlk yazıları 1953'te İskenderiye’nin günlük gazeteleri olan “Tahidromo” ve “Anadolu”'da yayınlandı. Yunanistan'a gelince önce fizik ve matematik öğretmeni olmak için okudu, fakat sonradan gazeteci mesleğini seçerek 1959-1961 yıllarında, bir Yunan Amerikan okulu olan Spyro Mela Enstitüsünü bitirdi. İlk önce 1961-1964 yıllarında Kathimerini gazetesinin dış haberler bölümünde yazar, sonra da Belgrad'a giderek 1964-1967 yıllarında Atina Haberler Ajansı'nın muhabirliğini üstlendi.

Bir ara Nautemboriki Apoyevmatini, Elefterotipia, Mesimbrini, Ethnos ve Elefteros Tipos gazetelerinde yöneticilik, Kerdos ticari gazetesinde de köşe yazarlığı yaptı.
1977 yılında New York'ta “Etnik Bildiri” gazetesinde Atina Haber Ajansı'nın yöneticiliği ve müdürlüğünü yaptı. Daha sonra EPT ve Antena televizyon kanallarında haberleri sundu. Bu sıralarda Vietnam, İran-Irak, körfez savaşlarında ve diğer çarpışmalarda gazeteci olarak görev yaptı ve 1975 İstanbul'da yapılan European Broacasting Union gibi toplantılara ve Eurovision Şarkı Yarışması'nın kongrelerine katıldı.
Yorgos Leonardos edebiyatla ve özellikle roman yazarlığıyla tanındı. “Hristiyan Sultan Mara” ve “Mistra’nın Uyuyan Güzeli” isimli tarihi romanları 2001 ve 2005 yıllarında Yunan Hristiyan Edebiyat ödüllerini kazandı. 2006 yılında da gazetecilik ve edebiyat başarıları "Botsi Enstitüsü" tarafından ödüllendirildi.

Yazarın kitapları
Ninenin kırmızı salonu

Katakompların üzerindeki ev
Mıknatısın karşıt uçları
Yeryüzündeki aşıklar
Ruhun Şarkısı
İncelemeler
Romanın yapılışı
Tarihi romanlar
Barbaros
Hıristiyan Sultan Mara
Magdalalı Meryem
Mistra'nın uyuyan güzeli
Paleologos Mihail
Paleologlar
Son Paleolog
Sofia Paleoloyina. Bizans'tan Rusya'ya.
(KAYNAK: VİKİPEDİ)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder