14 Mart 2012 Çarşamba

Ermitaj Müzesi (Rusça: Государственный Эрмитаж, Gosudarstvennyj Èrmitaž) - 1

Saint Petersburg deyince akla gelen en önemli mekanlardan birisi Ermitaj sanat ve kültür müzesidir.
Neva nehrinin hemen kenarında Kışlık Saray bünyesinde yer alan müze olmazsa olmaz ziyaret mekanlarından birisidir.
Dünyanın en büyük ve eski müzelerinden olan Ermitaj Müzesi, 1764 yılında Çariçe II. Katerina tarafından kurulmuş, ancak 1852 yılında kamunun hizmetine açılmıştır. Yaklaşık 3 milyon sanat eserinden oluşan müzenin koleksiyonunun çok az bir kısmı sergilenebilmektedir. Ermitaj Müzesi dünyanın en büyük resim koleksiyonuna sahiptir. Müze en çok tablo koleksiyonu bulunması nedeniyle Guinness Rekorlar Kitabında yer alır. Deyişe göre, her eserin önünde sadece 5-10 saniye zaman geçirseniz dahi tüm eserleri görmeniz 3-4 yılınızı alır.
Ancak eserlerin tümünü görme olanağınız ne yazık ki yok. En önemli sorun sergileme mekanı. Tüm sarayın kullanımı dahi eserlerin sadece çok küçük bir kısmını görmenizi sağlıyor. Eserler zamana ve ülkelere göre farklı salonlarda sergileniyor. Turlar ile ne yazık ki sadece 2 saat gibi çok dar bir zamanda dolaşılabiliyor. Bu nedenle önerim, Louvre, British Museum, Kahire Arkeoloji Müzesi ve Prado gibi en az bir tam günü ayırarak, mümkünse (ki Türkçe konuşan rehberler mevcut) bir yerel rehber eşliğinde gezmeniz.
Oldukça kısıtlıda olsa sizi bu muhteşem müze ile yalnız bırakıyorum….

Gezmeye yarın devam edeceğiz...

8 yorum:

 1. Çok büyük bir ilgi ve hayranlıkla izledim.. Hayranlığım sadece seyri bile muhteşem olan müzeye değil, bu tür kültürleri ve de sanatları bizlere sunan kişiye de..
  Teşekkürler sevgili Mehmet bilgehan.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğrusu etkileyiciliği fotoğraflara çok yansımıyor. Ama orada bir ulus için gerçek bir değer yaratılmış. Hayranlıkla ve gıptayla izliyor insan.
   Değerli yorumlarınız için çok teşekkürler. Saygılar.

   Sil
 2. Müzecilik dersinde işlemiştik bu müzeyi o zaman da ilgimi çekmişti. Gerçekten oldukça görkemli ve bakımlı bir yer. Görmek isterim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de görmenizi dilerim. Gerçekten etkileyici.

   Sil
 3. En çok görmek istediğim müze. Muhakkak gideceğim ama:)Paylaşımınız için teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım olanak bulursunuz. görmenize değecek nitelikte...

   Sil
 4. En önemli eserlerini söylermisiniz araştırma ödevi yapıyorum da lütfen

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O kadar çok ki. Mısır ve Yakındoğu galerileri ve galerilerde sergilenen eserler çok önemli. Bunların dışında Leonardo Da Vinci’nin “Madonna Litta”(1490) Titian’ın “Petinent Magdalene” (1565), El Greco’nun “Saint Peter and Paul” (1592), Caravaggio’nun “The Lute Player” (1596), GiambattistaPittoni’nin “The Sacrifice of Polyxena” (1720), Diego Velazquez’in “Lunch” (1617), Rembrandt’ın “Danae”(1636), Nicolas Poussini’nin “Tancred and Herminia”(1649), Thomas Gainsbrorough’nun “Woman in blue” (1770), Jean Honore Fragonard’ın “The Stolen kiss” (1780), Antonio Canova’nın “Pscche Revived by Cupid’s”(1800-1803), Francisco Goya’nın “The Portrait of Antonia Zarate” (1810), Claude Monet’nin “Woman in Garden”(1867), Vincent van Gogh’un “White house in night” (1890) Pablo Picasso’nun “Femme au cafe –absinthe drinker” (1901-1902) ve “Dryad” (1908), Henri Matisse’in “The Dance”(1910) ve Wassily Kandinsky’nin “Composition VI” (1910) müzede en değerli sayılan tablolar. Bunun dışında sarayın ihtişamı başlıbaşına görülmesi gereken bir eser. Sevgi ve saygılarımla.

   Sil