15 Nisan 2015 Çarşamba

MART AYINDA BU KİTABI OKUDUM - 6

 

KİTABIN ADI
Fareler ve İnsanlar (Of Mice and Men)
KİTABIN YAZARI

John Steinbeck

KİTABIN ÇEVİRMENİ
Ayşe Ece
KİTABIN YAYINEVİ
Sel Yayıncılık
KİTABIN BASKI YILI
2014
KİTABIN BASKI SAYISI
5. Baskı (Orijinal 1. Baskı 1937)
KİTABIN SAYFA SAYISI
126 syf
KİTABIN DİZGİ/BASKI KALİTESİ
10/10 (Bir dizgi hatası var)
KİTABIN YAZIM-DİL KALİTESİ
10/10 
KİTABIN EDEBİ/SANATSAL/TARİHSEL DEĞERİ
10/10 


Steinbeck’in ülkemizde en çok tanınan ve belki de en çok okunan eseri. İnsan gözlemleme ve tasvir etme ustası olan Steinbeck bu uzun hikayesinde iki mevsimlik işçi George Milton ile Lennie Small’un arkadaşlığından ve Small’un adının aksine iri yarı son derece güçlü ve fakat ciddi anlamda zihinsel özürlü olarak yol açtığı olaydan toplumsal dersler çıkarıyor.
Ülkemizde 100 temel eser kategorisinde ve önerilmiş kitap durumunda olan kitabın tanıtımından;
Pulitzer ve Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanan John Steinbeck'in çağımızın toplumsal ve insani meselelerini ustalıkla resmettiği eserleri modern dünya edebiyatının başyapıtları arasında yer alır. Steinbeck romanlarında yalın ve keskin bir gerçeklik sunarken yine de her seferinde çarpıcı bir öykü ile çıkar okurunun karşısına. Tarihin bir kesitindeki dramı insani ayrıntıları kaçırmadan sergilerken, "tozpembe olmayan gerçekçi bir umudun" türküsünü dillendirir. Bu nedenle eserleri edebi değerleri kadar güncelliklerini de hiç yitirmemiştir. 

Fareler ve İnsanlar, birbirine zıt karakterdeki iki mevsimlik tarım işçisinin, zeki George Milton ve onun güçlü kuvvetli ama akli dengesi bozuk yoldaşı Lennie Small'un öyküsünü anlatır. Küçük bir toprak satın alıp insanca bir hayat yaşamanın hayalini kuran bu ikilinin öyküsünde dostluk ve dayanışma duygusu önemli bir yer tutar. Steinbeck insanın insanla ilişkisini anlatmakla kalmaz insanın doğayla ve toplumla kurduğu ilişkileri de konu eder bu destansı romanında. Kitabın ismine ilham veren Robert Burns şiirindeki gibi; "En iyi planları farelerin ve insanların / Sıkça ters gider..."


2 yorum:

 1. Filmlere, tiyatro oyunlarına konu olmuş bir eser. İnsanın içini acıtan sonu unutulmaz. İki arkadaşın konuşmaları öylesine etkilemiştir ki, toplumda bazı tiplerle yakıştırma yapmaktan kendini alamaz insan. Yıllar öncesi- yıllar sonrası aynı tazelikte saklanıyor bellekte...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu derece insanlığa mal olmuş kitaplar son derece azdır. Eğer tüm dünya, hangi ülkede yaşarsa yaşasın insanlar aynı derecede etkileniyorsa o kitap evrenselliği yakalamış demektir.
   Bu anlamda etkileyici ve ölümsüz bir eser.
   Saygı ve iyi dileklerimle.

   Sil