10 Kasım 2014 Pazartesi

ATATÜRK’ÜN MANEVİ MİRASI – AĞUSTOS AYINDA BU KİTABI OKUDUM – 9

Bugün, Aziz Atatürk’ün ölüm günü dolayısıyla sırf bu gün için aklına getirip ananların dışında, her gün içlerinde duyan, fikirlerini benimseyen ve uygulayan, yaşam biçimi haline getiren bizler için durup soluklanma ve geleceğe ilişkin işaret ettiği noktalarda savaşımı kararlılıkla sürdürme konusunda inanç tazeleyeceğimiz günlerden biridir.

“Benim manevi mirasım ilim ve akıldır” diyen bir filozofun mirasçılarıyız bizler. Yaşamın her alanında ve anında toplumsal duyarlılık göstermek/gösterebilmek ona layık olmanın bir parçasıdır aynı zamanda. Kuru ağıtlarla zaman geçirecek zaman kaybedecek durumda değiliz. Gericilik ağları hızla örmekte ve güneşi kapatmaya çalışmakta. Devrimler birbiri ardı sıra parçalanmaya çalışılmakta, adından bile rahatsızlık duyulmakta. 1938’den beri yaşadığımız kültürel, bilimsel ve ahlaki erozyona rağmen içinde hala ona duyduğu sevgiyi yaşatan her yaştan Atatürk gencinin var olması belki bir teselli. Ama kayıplarımız o denli çok ki.

O’na olan görevimiz artık hiçbir mazeret kabul etmiyor. Yaşam alanlarımız daralıyor. İnsanlar düşünmektense boyun eğmeyi tercih ediyor. Bu tehlikeli gidiş, manevi mirası akla getirmekle önlenebilir. Şu günlerde ülkemizin en büyük sıkıntısı, ne açlık, ne işsizlik, ne terör. Şu andaki en büyük tehlike okumayan, eğitimsiz, düşünmeyen kitleler.

57 yıllık kısa yaşamında onca savaş alanında bomba ve kurşun yağmuru altında 3.997 adet (bilinebilen) kitap okudu. (bu kitapların orijinallerinden bin 741 i Çankaya Köşkü’nde, 2 bin 151 i Anıtkabir de, 102 si İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi’nde, 3 ü de Samsun Halk Kütüphanesi’nde koruma altındadır.) Türk aydınlarına ve Atatürk Gençliği’ne düşen en büyük görev, okumak, okutmak, cehaleti önlemek, düşünen insanları çoğaltmaktır.

KİTABIN ADI

Şipşak Dostoyevski (Dostoyewski für Eilige)

KİTABIN YAZARI

Klaus Städtke

KİTABIN ÇEVİRMENİ
Regaip Minareci
KİTABIN YAYINEVİ
Doğan Kitap
KİTABIN BASKI YILI
2013
KİTABIN BASKI SAYISI
1. Baskı
KİTABIN SAYFA SAYISI
175  syf
KİTABIN DİZGİ/BASKI KALİTESİ
10/10
KİTABIN YAZIM-DİL KALİTESİ
10/10 
KİTABIN EDEBİ/SANATSAL/TARİHSEL DEĞERİ
8/10 Stadtke, Dostoyevski konusunda en önemli uzmanlardan kabul ediliyor. Doğan kitap, “şipşak” serisiyle ünlü yazarların hikaye ve romanlarını özetlenmiş örnekleriyle kitaplaştırıyor. Edebiyatseverlere ne derece katlı sağlayabileceğini bilemiyorum.

Belki yazarı hiç tanımayanlar için tüm kitapların özetleri bir yakınlaşma sağlayabilir. Bu anlamda bir faydası olabilir. Ama kolaycılar ve tembel okuyucular içinse bir kaçamak yol olabilir. Yorum herkese göre değişecektir.

Neredeyse Dostoyevski’nin tüm kitaplarını okumuş birisi olarak ne yazık ki kitabı çok yeterli bulmadım. Yazarın özetlemelerine ahkam kesemesemde bu kitap Dostoyevski’yi sevdirecek ve özendirecek yetkinlikte değil. Edebiyat meraklıları için ise almaya ve değerlendirmeye değer.

2 yorum:

 1. Merhaba,
  “Benim manevi mirasım ilim ve akıldır” diyen bir filozofun mirasçılarıyız bizler. Yaşamın her alanında ve anında toplumsal duyarlılık göstermek/gösterebilmek ona layık olmanın bir parçasıdır aynı zamanda..."
  Bu özlü yazınızdan ötürü sizleri tebrik ederim. Her cümlesi güzel olan bu yazıdan yukarıya aldığım cümlelerin anlamını herkes kavradığı an yaşamımız olumlu olarak değişecektir.
  Hayırlı günler dileğiyle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değerli yorumunuza candan teşekkür ederim. Saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

   Sil