18 Haziran 2013 Salı

GEZİ PARKININ TAPUSU KİME AİT?

“İstanbul-Taksim-Gezi Parkı‘nda, yapı alanı 7 bin 500 metre kareye ulaşan Topçu Kışlası görünümlü AVM yapılmak istenmesine karşı, doğanın ve çevrenin korunması talebiyle yaşam alanlarına sahip çıkmak için başlayan barışçıl gösteriler, tahrike yönelik bir kısım beyanlar ile emniyet güçlerinin aşırı şiddet uygulaması sonucunda kontrolsüz bir noktaya doğru evrilmiştir. Odamız, 3 Haziran 2013 tarihinde "Bu şiddet hemen durdurulsun!" başlığı ile bir basın açıklaması yaparak konuya ilişkin tavrını kamuoyu ile paylaşmıştır.
Şimdi de, "Gezi Parkı" için referanduma ya da plebisite gidileceği söylenmektedir.
Plebisite ilişkin tespit ve görüşlerimizi de basın ve kamuoyu ile paylaşmayı görev biliyoruz.
Gezi Parkı‘nda, halk oylamasıyla bile, Topçu Kışlası-AVM yapılamaz...
İŞTE O TAPU
Yaklaşık 29 bin 550 metre kare yüzölçümlü Taksim-Gezi Parkı taşınmazı, tapuda İstanbul Belediyesi (Büyükşehir) adına 751 ada, 2 no.lu parsel olarak tescillidir. İstanbul Belediyesi bu taşınmazı koşullu edinmiştir.
Koşul bir: Gezi Parkı taşınmazı umumi hizmetlerde (meydan, park, yeşil saha vb.) kullanılmak üzere İstanbul Bş. Belediyesi adına tapuya tescil edilmiştir.
Koşul iki: İstanbul Bş. Belediyesi, Gezi Parkı taşınmazını ne satabilir, ne de umumi hizmetler dışında başka bir amaç için kullanabilir.
Koşul üç:Gezi Parkı taşınmazı, ileride imar planında değişiklik yapılarak umumi hizmetlerden gayri bir maksatla tahsis edildiği takdirde, hazine adına tescil edilmek üzere İstanbul Bş. Belediyesi‘nden geri alınır.

Tapu Kütüğünde yazan bu koşullar, gerek 2290 sayılı Kanun‘un 8. Maddesinde, gerek 6785 sayılı Kanun‘un 31. Maddesinde ve gerekse halen yürürlükte bulunan 3194 sayılı Kanun‘un 11. Maddesinde, hiçbir kuşkuya yer verilmeyecek şekilde, açıkça belirtilmiştir.
Gezi Parkı alanının İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘ne tahsis amacı umumi hizmetlerde kullanımına dönük olduğu gibi, bu amacın halen devam ettiği açıktır. Çevre, kültürel ve doğal miras yönü ile birlikte tahsis amacının umumi hizmete dönük yeşil doku yaratmak amacı olduğu unutulmadan, kentlerimizde çok ihtiyaç duyduğumuz yeşil ve açık alanların bir kısmının veya tamamının yapılaşmaya açılmasında kamusal yarar bulunmamaktadır.
Kaldı ki, ortada bir yargı kararının bulunduğu ve konunun çevre ve yaşam hakkı gibi bir temel hak ve özgürlükler sorunu olduğu dikkate alındığında, referandum ve plebisite düşüncesinin sadece hukuksuzluk ve haksızlığa bir meşruiyet kazandırma çabası olduğu da açıktır.
Hukukun üstün, etkin ve egemen kılınması için, umuyoruz ve diliyoruz ki, hukuk dışı söylem, arayış ve uygulamalar sonlandırılır ve Gezi Parkı, Gezi Parkı olarak kalır.
Saygılarımızla.
TMMOB
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası”

6 yorum:

 1. Oo bu gzüel bir habermiş..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet artık birilerini zeka ve bilgi işle şaşırtmaya devam etmeliyiz.

   Sil
 2. Bu yazılanlar bu güzel ülkemin Boşbakan' ı için geçerli değildir sevgili dostum.. Bugüne kadar yaptığı illegal işler, yapacaklarının teminatıdır bence..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ama, artık 1 ay öncesi bir Türkiye yok. 1 ay öncesine kadar yapılan haksızlıklar için "hesabı sorulacak" derken belki kendimizde inanmıyorduk. Şimdi ise gelecekte çok şeyin hesabının sorulabileceğine -en azından- inancımız var.

   Sil
 3. Türkiye topraklarını istediği gibi kullanacağını sananlar, yasalardan haberdar olsalar herhalde halka karşı direnmezler. Önümüzde kanal ve havaalanı var. Onbinlerce ağaç kesiliyor, tarla, bina istimlak ediliyor ve edilecek de. Sonucu merakla bekliyoruz. Yukardaki yazıyı bloguma koymak istiyorum. İznin var mı Bilgehancığım.?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elbette Burhan hocam,
   Bilginin olabildiğince çok paylaşılması bana mutluluk verir. Orantısız zeka kadar orantısız bilgi birikimine de sahip olmalıyız. Sevgi ve saygılar sunuyorum.

   Sil