24 Aralık 2015 Perşembe

LJUBLJANA STARİ GRAD – 1

Kaledeki işkence müzesi sebebiyle sakın şehir hakkında olumsuz fikirler edinmeyin. Kanımca mutlaka görülmesi gereken şehirler arasında Ljubljana. İlk yazımızda da değindiğimiz gibi, şehrin Stari Grad (Eski şehir –Old City) denen bölümü, şehrin içinden geçen “Sava” ve “Lujbljanica” nehirleri arasında yer alan ve daha çok, “Lujbljanica” nehrinin iki tarafına sıralanmış bulunmakta. Nehirde gezebileceğiniz ve kanal turu atan küçük gemiler bulunmakta. Ancak şehir yürüyerek dolaşmak için oldukça uygun olduğu için yürümeyi tercih ettik.
Yazımızın bu bölümünde kale tarafından kalan kıyı boyunca “Ejderha Köprüsü” ile “Üçlü köprü” arasındaki bölümü anlatarak resimliyorum.
 EJDERHA KÖPRÜSÜ
İlk yazımızda, şehrin efsanevi kurucusu sayılan “İason”un bölgeye gelip burada yaşayan Ejderhayı öldürerek şehri kurduğunu anlatmışt
ım. Ejderha, kentin önemli sembollerinden. Bu köprüyü de ejderha heykelleri ile süslemişler.
Şehri bu köprüden itibaren kıyıdan ilerleyerek geziyoruz. Şehir son derece sevimli. Fiyatlar İtalya’ya göre önemli derecede ucuz. Ayrıca özellikle ayak üstücü büfelerde “köfte” ve “börek” gibi tanıdık lezzetleri tatmanız olası.

ÜÇLÜ KÖPRÜ

Bu köprüye adını veren ilginçlik köprünün yan yana üç ayrı geçişe sahip olması. Ortada bulunan araç geçişine de uygun. İki taraftaki köprüler daha dar. İlgi çekici bir görüntü veriyorlar.2 yorum:

 1. Merhabalar.
  Fotoğraf kareleri bile insana huzur ve mutluluk veriyor. Kim bilir, sizler ne kadar keyif aldınız? Bu güzel şehri dolaşırken.
  Emeğinize ve yüreğinize sağlıklar dilerim.
  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ljubljana, çok keyifli bir şehirdi. Daha çok vakit ayıramadığımıza üzüldük.
   Sevgi ve en derin saygılarımla.

   Sil