30 Aralık 2015 Çarşamba

EKİM AYINDA BU KİTABI OKUDUM - 6

KİTABIN ADI
İslamcı Erol Nasıl Çıldırdı
KİTABIN YAZARI

Nihat Genç

KİTABIN ÇEVİRMENİ
-
KİTABIN YAYINEVİ
A.P.R.İ.L. Yayıncılık
KİTABIN BASKI YILI
2015 
KİTABIN BASKI SAYISI
2. Baskı   
KİTABIN SAYFA SAYISI
173 syf
KİTABIN DİZGİ/BASKI KALİTESİ
10/10  
KİTABIN YAZIM-DİL KALİTESİ
10/10 
KİTABIN EDEBİ/SANATSAL/TARİHSEL DEĞERİ
8/10 


Nihat Genç, bu kısa roman denemesinde “Sade Müslümanlık”ın nasıl yıkıcı bir ideolojiye dönüştüğü yolundaki önemli tespitlerini satır aralarında sıralıyor.
Karadeniz’in sarp dağlarındaki bir köyde doğan Erol, okumak için geldiği Ankara’da, Hacı Bayram’a yakın açtığı bir kitabevi İslamcıların uğrak yeri olur. Giderek iç sıkıntısını dökecek mecra bulamayan Erol, bunalımlarından kurtuluş yolunu oldukça geç bulacaktır.
Kitapta karşılaşacağınız Aysun, Bahri Abi, Medya Maymunu Nur ve Dua gibi karakterler çok ilginç betimlenmiş.
Pek çok güncel olayın da yer bulduğu kitap son derece akıcı ve elinize aldığınız gibi bitiyor.


Nihat Genç, (d. 1956, Trabzon) Türk gazeteci, yazar.

Yaşamı

İlkokulu Meryem Mehmet Kayhan İlkokulu’nda, ortaokul ve liseyi de Trabzon Ticaret Lisesi'nde okuyarak 1974 yılında mezun oldu. İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisi ile Ankara Bankacılık Okulu'na kayıt yaptırdı ancak siyasi olaylar nedeniyle bu okullardan ayrıldı. Ardından Sağlık İdaresi Yüksek Okulu'ndan 1983 yılında mezun oldu. Okul bitimi Sağlık Bakanlığı/Ankara Rehabilitasyon Merkezi'nde, ardından ise Kültür Bakanlığı’nda toplam dokuz yıl memuriyet yaptı.
Gençlik yıllarında gazete ve dergilerde teknik eleman olarak çalıştı.Bağımsız ve Kırmızı-Beyaz gibi siyasi dergiler ile Leman dergisinde yazıları yayımlandı. Kısa bir süre Akşam gazetesinde köşe yazıları yazdı ve bu gazeteden yine aynı gazetenin yazarı Engin Ardıç'ın Genç'in eskiden çalıştığı Leman dergisiniSaddamcılık ve Apoculuk ile suçlaması sonucunda ayrıldı. 2008 Eylül'ünde Leman'a geri döndü. 2008 yılının Aralık ayında Aydınlık dergisinde makaleler yazmaya başladı. Bir Soru - Bir Cevap adlı köşesinde Genç, güncel meseleleri değerlendiriyor.
Sky Türk adlı televizyon kanalında Serdar Akinan ile 2008 Eylülüne kadar "Nihat Genç ile Ne Var Ne Yok" adında bir program yaptı. Kanal Akşam gazetesi ile kardeş kuruluş olduğundan, Genç, programına da son verdi. Bu progamın ardından ise 18 Ekim 2008 tarihinde Avrasya TV'de Lale Şıvgın ile ,"Nihat Genç ile Veryansın" programı yaptı.Son olarak günün siyasi olaylarını değerlendirdiği www.odatv.com adresinde yazıları yayınlanmaktadır.
Öykülerinde insancılık arayışı egemendir, insan hikâyeleri ile birlikte yaşanılan zamanların sorunlarını ve toplumsal değişimi gayet ince çizgilerle betimler ve kahramanlarını her zaman ezilen kesimden insanlar içinden seçer. Siyasi ya da siyasi olmayan fikir makalelerinde ise çok daha sert çizgilere sahip, kızgın ve hatta saldırgan bir tarza sahip olduğu görülür. Gizli ama derin bir yalnızlık duygusu, öykülerinde de fikir yazılarında da alt metni oluşturan güçlü öğelerden biridir.
2005 yılında Bilgi, Sabancı Üniversitesi ve Boğaziçi üniversiteleri tarafından düzenlenen İmparatorluğun Çöküş Döneminde Osmanlı Ermenileri başlıklı konferansı eleştiren bir yazı yazması üzerine uzun süredir tüm kitaplarını yayınlamış İletişim Yayınları, Nihat Genç ile ilişkilerini kesme ve kitaplarını yayınlamama kararı almış[4], bunun üzerine yazar kitaplarını diğer yayınevlerinden çıkarmaya başlamıştır.

Eserleri

Kitap
·         Dün Korkusu (1989)
·         Bu Çağın Soylusu (1991)
·         Ofli Hoca / Şeriatta Ayıp Yoktur
·         Kompile Hikayeler
·         Dar Alanda Tufan (1993)
·         Soğuk Sabun (1994)
·         Köpekleşmenin Tarihi (1998)
·         Modern Çağın Canileri (2000)
·         Memleket Hikayeleri
·         Arkası Karanlık Ağaçlar (2001)
·         İhtiyar Kemancı (2002)
·         Amerikan Köpekleri (2004)
·         Edebiyat Dersleri (2004)
·         Nöbetçi Yazılar (2004)
·         Hattı Müdaafa (2005)
·         Karanlığa Okunan Ezanlar (2006)
·         Aşk Coğrafyasında Konuşmalar (2007)
·         Kavga Günleri (2007)
·         Veryansın (2008)
·         Bir Millet Uyanıyor 17: "Kavga Günleri" (2009)
·         Sordum Kara Çiçeğe (2009)
·         Opus 61 (2010)
·         Yurttaşların Cinlerle Bitmeyen Savaşı (2011)
·         İşgal Günleri (2011)
·         Bizi Kandırası Umman Bulunmaz (2012)
·         Direniş Günleri (2013)
·         İslamcı Erol Nasıl çıldırdı (2015)
Kaynak: vikipedi


2 yorum:

 1. Nihat Genç , fikirlerimizin çok örtüşmediği ama yazdıklarından vazgeçemediklerimden . Aldım bu kitabını da , teşekkürler , saygılar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Daha önceki kitaplarını hiç okumamıştım. Tek kitapla yazarlığı hakkında yorum yapmam imkansız. Ama kitapta farklı bazı şeyler yakaladım diyebilirim.
   Sevgi ve saygılarımla.

   Sil