10 Ekim 2014 Cuma

VARŞOVA

(NOWY SWİAT CADDESİ)
Varşova (Warszawa lehce okunuşu Varşava), halen 1.700.000 civarındaki merkez nüfusuyla Polonya’nın başkenti. Şehir 1940 yılındaki Nazi işgaline direnişiyle, ülkenin en büyük askeri madalyası olan “Virtuti militari” ile ödüllendirilmiş bir şehirdir. 1939’da 1.300.000 olan nüfusu savaş ve yıkım sonucu 1945’de 440.000’e düşmüş. Şehir neredeyse tamamen yıkılmış. Buna rağmen halk eldeki bütün dökümanları ve belgeleri kullanarak önemli tüm binaları tekrar aslına uygun olarak yapmış. Halen şehirdeki en eski bina 70’li yaşlarında.
İstanbul-Varşova arası uçakla 2 saat 10 dakika sürüyor. Polonya Hava yolları LOT, Türk Hava yolları ile “Star Alliance” çerçevesi içinde ortak uçuş gerçekleştiriyor. Havaalanı (Lotnisko Chopina w Warszawie ) şehir merkezine metro ve otobüs hatlarıyla bağlı. Havaalanında kurlar düşük olduğu için sadece şehre ulaşacak bir miktarda para bozmak yeterli. S2 numaralı tren, şehir merkezindeki Santralny Okocha merkez garına gitmekte. Ancak bizim otelimiz Nowy Swiat adındaki, şehrin en önemli caddesi üzerinde olduğundan 175 numaralı otobüsü tercih ediyoruz. Otobüs çıkışın hemen karşısındaki duraktan kalkıyor. Yaklaşık yarım saatlik bir yolculuktan sonra hemen otelimizin önündeki durakta iniyoruz.
 Tüm Avrupa kentlerinde olduğu gibi Varşova’da da Stare Miasto (Eski şehir) ve Nowe Miasto (Yeni şehir) ayrımı var. Görülecek önemli noktaların büyük kısmı eski şehir ve yakınlarında yer alıyor. Varşova temiz ve düzenli bir şehir. Hareketli olmasına rağmen kalabalık ve yoğunlaşma yok. Trafik son derece düzenli akıyor. Otobüs duraklarındaki hatların saatleri dakikasıyla düzenli işliyor. Şehirde eğer kolay bir şehir turu atmak isterseniz bütün şehirlerde olduğu gibi “City Bus” (Hop on hop off) gezisi yapabilirsiniz. Ama şehri gerçekten tanımak için elde harita sokaklarda kaybolmak gerekiyor.
Gezimizi Varoşa ve Krakov olarak ikiye böldüğümüz için ne yazık ki şehre sadece 2 tam gün ayırabildik. Elbette bu kadar kısa sürede şehri gezmek imkansız. O sebeple sadece önceden kararlaştırdığımız ve bazı önemli ayrıntıları saptadığımız bazı noktaları görme imkanını yakaladık. Ne yazık ki bir çok noktayı da atlamak zorunda kaldık.
İlk gün sadece o gün yakalayabileceğim 3 gösteriyi de izlemek olanağını bulduk. Bunları konusuna gelince değineceğim. Kafe ve restoranlar genellikle “zincir” kuruluşlardan oluşuyor. Daha önce de değindiğim gibi, farklı lezzetler arayanların ve/veya her türlü yemeği yiyenlerin rahatlıkla, döner kebap ta dahil bulabileceği çok sayıda restoranlar mevcut.
Varşova, her zaman ya da zamansız yağmuru olan bir şehir olmasına rağmen gezimiz boyunca şansımıza yağmura rasgelmediğimizden yaya yürüyüşlerimizi ve gezimizi rahatça gerçekleştirdik. Ama yapılacak bir gezide şemsiyeniz mutlaka yanınızda olmalı.

Konaklama yaptığımız apartman otel, şehrin en önemli caddesi Nowy Swiat üzerinde olduğu için çok merkezi olmanın avantajını kullanmamıza rağmen cadde gecenin geç saatlerine kadar (hafta sonu sabah 5’de bile kalabalık) gürültülü olması da bazı kişilerde uyuma sorunu yaratabilir.
Gelelim şehrin gezdiğimiz önemli noktalarına…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder