17 Ekim 2014 Cuma

VARŞOVA KRALİYET SARAYI (The Royal Castle in Warsaw- Zamek Królewski w Warszawie)

 (1900'lerin başlarında)
                                                              (Nazi bombardımanından sonra)

Varşova’nın Stare Miasto (Eski şehir) kısmında kale meydanında yer alan kraliyet sarayı eski şehrin en tanınan ve gezilen noktalarından birisi. Bina Polonya’nın kraliyet dönemlerinden kalan bir miras. İlk kez yapımına 1598’de başlanan bina 1619’da tamamlanmış. Daha sonra İsveç orduları tarafından 1655-1656’da yıkılan bina tekrar yapılmış, ancak 10-13 Eylül 1944’de Nazi orduları tarafından tekrar harabeye çevrilmişse de savaştan sonra ayağa kaldırılmış. Son kez de 1971-1984 aracı ciddi bir onarımdan geçirilmiş.Sarayda dört değişik bölüm var. The Jagiellonian Rooms The Houses of Parliament The Royal Apartments Lanckoroński Collection olarak adlandırılan bölümlerin tamamı batıdaki büyük ve çok zengin saraylara nispetle biraz zayıf kalsa da ihtişamıyla yine de göz kamaştırıyor.
Resimlerin küçük bir bölümünü veriyor ve ilgiyle gezmenizi diliyorum.


2 yorum:

 1. Merhaba Mehmet Bey,

  Varşova denilince emek akla geliyor.. Emek'de halk demek. Dolayısıyla saray da tiranları akla getiriyor.. Tiranlık halkın ezilmesi demektir. Umut ederim ki "yeni dünya "düzeni insanlara tekrar saray alemi yaşatmaz.. Zira saraylar, şüphesiz ki gücün sembolüdür... Dolayısıyla bugün bu görüntüleri sanat ve mimari düzeyinde baktığımızda gerçekten olağanüstü... Emeğinize sağlık.. Saygılar..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, bir anlamda dediğiniz çok doğru. O muhteşemlik ve safahat halkın ezilmesi ve sömürülmesi ile edinilmiş servetlerin eseri. Ancak tıpkı Rusya'da olduğu (hatta ülkemizde olduğu gibi) baskıcı egemenlerin tasfiyesinden sonra halkın zenginliği olmuşlar. Kültürel zenginlik ve ulus tanıtımında önemli oluyorlar.
   Sevgi ve en derin saygılarımla.

   Sil