13 Aralık 2013 Cuma

SEVİLLA KATEDRALİ - CATEDRAL DE SANTA MARİA DE LA SEDE

Gotik tarzda yapılmış dünyanın en büyük mimari eserdir. Kilise yapsı olarak ta Dünyanın en büyük üçüncü yapısıdır. Sevilla Katedrali yapılıncaya dek Aya Sofya, dünyadaki en büyük katedral idi. Aya Sofya binyıldan fazla bir süre bu ünvanını korudu. Kristof Kolomb'un mezarı buradadır. 1987’de Unesco Dünya kültür mirası listesine alınmıştır.
1401 yılında yapımına başlanan katedral 1507’de ibadete açılmışsa da tamamlanması 1520 yılını bulmuştur. Yapıda, Alonso Martínez, Pedro Dancart, Carles Galtés de Ruan, Alonso Rodríguez mimar olarak görev yapmışlardır.
Katedral yapılmadan önce yerinden Emevilerden kalan bir cami bulunduğu, yapım öncesi bunun yıkılarak özellikle La Giralda olarak tanımlanan kulesinde kullanıldığı tahmini bilgiler arasında.

La Giralda, katedralin 105 metre yükseklğindeki çan kulesi. Yapı, yılılan minarenin malzemeleriyle yıkılan minareye benzetilerek yapılmış. Fas’ın Marakeş kentindeki Koutoubia Camisi ile büyük benzerlik göstermekte.
 Katedralin dört yüzünde toplam 15 kapısı var. Her bir kapısının özel isimleri ve tarihçeleri var. Sizleri sıkmamak için bu bilgileri burada yinelemek istemiyorum.
Katedral içinde toplam 80 adet şapel bulunuyor.

Yine katedralin zemininde gömülmekle birlikte her birinin zeminde levhalarının bulunduğu 6 mezar var. Bunlardan bizim için en ilginç olanı Kristof Kolomb’a ait olanı. Diğerleri ise Ferdinand Kolomb, Kastilya Kralı 3. Fernando, Kraliçe Elisabeth Hohenstaufen, Kastilya Kralı 10. Alfonso ve Kastilya Kralı 1 Pedro’ya ait.

İyi seyirler.

(Kristof Kolomb'a ait mezar levhası)

2 yorum:

  1. Yine birbirinden harika fotoğraf ve bilgiler..Çok teşekkürler..

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. İlginize ve desteğinize çok teşekkürler. Sevgi ve saygılarımla.

      Sil