11 Eylül 2013 Çarşamba

TEMMUZ AYINDA BU KİTABI OKUDUM - 2

 
KİTABIN ADI
Zeytindağı
KİTABIN YAZARI
Falih Rıfkı Atay
KİTABIN ÇEVİRMENİ
-
KİTABIN YAYINEVİ
Pozitif Yayıncılık
KİTABIN BASKI YILI
2012
KİTABIN BASKI SAYISI
1. Baskı
KİTABIN SAYFA SAYISI
169 sayfa
KİTABIN DİZGİ/BASKI KALİTESİ
9,5/10 (Az sayıda dizgi hatası var)
KİTABIN YAZIM-DİL KALİTESİ
10/10 
KİTABIN EDEBİ/SANATSAL/TARİHSEL DEĞERİ
10/10 


Cumhuriyet edebiyatın en önemli kitaplarından birisi karşınızda. Anı ve röportajın bir araya geldiği bu kitapta, henüz genç bir subay olarak ilk kez savaşla yüzyüze gelen genç teğmen Falih Rıfkı, görevlendirildiği, Filistin Cephesinde bir imparatorluğun adım adım yok oluşa sürüklendiği, kan, barut ve ölüm kokan savaş meydanlarında bitişin, ümitsizliğin ve bozgunun resmini çiziyor. 

Cumhuriyetimizin hangi evrelerin birikimi ve sonucu olduğunu, umutsuzluktan umudun, yokoluştan saygın ve çağdaş bir devletin nasıl yaratıldığının ipuçlarını veriyor.

Türk insanı Ata’sından önemli ve zor bir miras aldı. “Cumhuriyeti ilelebet muhafaza ve müdafaa” etmek, yakın zamanda görüldüğü gibi öyle kolay bir iş değil. Ata’nın gençliğe verdiği görevde işin zorluklarının olacağı, ancak geleceğin onun uyanık bekçiliğinde korunabileceğini izah etmişti.

Bu zor görev, bilinçli, uyanık olduğu kadar bilgili ve donanımlı bir gençliğin koruyuculuğunda başarılacağı açık olduğuna göre, zorlukları tanımak ve güçlü olabilmek için geçmişi bilmek, geçmiş tarih yapıcıların izinden gitmekle mümkündür. Bunun içinde okumak, okumak, okumak gerek…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder