11 Temmuz 2011 Pazartesi

TEMMUZ AYINDA BU KİTABI OKUDUM - 2

KİTABIN ADI : Zulümdar – Demokrasi Tanrısı

KİTABIN YAZARI : Mustafa Balbay
KİTABIN ÇEVİRMENİ : -
KİTABIN YAYINEVİ : Cumhuriyet Kitapları
KİTABIN BASKI YILI : 2011
KİTABIN BASKI SAYISI : 4. Baskı
KİTABIN SAYFA SAYISI : 237 sayfa
KİTABIN DİZGİ/BASKI KALİTESİ : 10/10
KİTABIN YAZIM-DİL KALİTESİ : 10/10
KİTABIN EDEBİ/SANATSAL/TARİHSEL DEĞERİ : 9/10
YORUM:
Mustafa Balbay’ın Silivri esaretinde yazdığı üçlemenin son kitabı. Zulümhane’de cezaevi yaşamından anekdotlar aktaran Balbay, Zulümhane’de nazıma dönerek bir anlamda mükemmel diyebileceğim taşlamalarla tutukluluğuna isyanını sürdürüyordu.
Bu kez Zulümdar’da bambaşka bir edebiyat türü ile karşımızda. Siyasi hiciv yapıyor bu kez. Yaşı 40-45’in üzerinde olanlar bilir. Yıllar önce Cüneyt Arcayürek’in Ku-De-Ta isimli bir kitabı çıkmıştı. Siyasi hicivin doruklarındaki bu eserin yaklaşık 30 yıl sonra takrarını ve kanımca daha görkemlisini Zulümdar’da görüyoruz.
Kitap, geçmiş olayları, bilinmeyen bir ülkede yaşananları anlatıyor. Okurken sanki bazı olaylar size son derece tanıdık geliyor. Ben bu filmi bir yerde görmüşüm gibi diyorsunuz, ama tam da nasıl olduğunu çıkaramıyorsunuz…. Sayın Balbay’ın gazeteci kimliği ötesinde edebiyatçı kimliğini de ayakta alkışmanın vakti geldi.
Bu yazımı okuyan dostlardan kendisine hala Atatürkçü, Kemalist diyenler var ise bu üçlemeyi edinmelerini salık veririm. Bu günden yarına çocuklarımıza bırakacağımız, dönemimizi anlatan bu eserler, umarım onların yarın, geleceklerini kurmakta yol gösterici olur…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder