12 Şubat 2015 Perşembe

ARALIK AYINDA BU KİTABI OKUDUM - 1KİTABIN ADI
Cemal Paşa ve Ermeni Göçmenler4. Ordu’nun İnsani Yardımları
KİTABIN YAZARI

Prof Dr. Hikmet Özdemir

KİTABIN ÇEVİRMENİ
-
KİTABIN YAYINEVİ
Remzi Kitabevi
KİTABIN BASKI YILI
2009
KİTABIN BASKI SAYISI
1. Baskı
KİTABIN SAYFA SAYISI
238  syf
KİTABIN DİZGİ/BASKI KALİTESİ
9,5/10 (Birkaç dizgi hatası var)
KİTABIN YAZIM-DİL KALİTESİ
10/10 
KİTABIN EDEBİ/SANATSAL/TARİHSEL DEĞERİ
10/10 


1915 Ermeni Tehciri sırasında Anadolu’dan gönderilen Ermenilerin önemli bir bölümü bugünkü Suriye topraklarına gönderildi. Bu sırada bölgenin idaresi 4. Ordu komutanı Cemal Paşa’nın elinde idi. Tamamen resmi belgelerden derlenen kitapta, gönderilen Ermenilerin, başta çocuklar ve kadınlar olmak üzere tamamının yerleştirilmesi ve iaşelerinin sağlanmasında Cemal Paşa’nın verdiği olağanüstü çalışma anlatılıyor.
Ermeni halkı için verdiği yoğun mücadeleye rağmen savaş sonrası 1922’de Ermeni suikastçıların kurşunlarıyla yaşamını kaybeden Cemal Paşa’nın bu cinayeti hak etmediği bir gerçektir. Ermeni toplumunun bu belgeler karşısında Cemal Paşa ve onun nezdinde 4. Ordu’nun tüm fertlerine özür borcu vardır.
Asrın yalanına karşı bilgili ve donanımlı olmak zorundayız. Gerçeklerle yüzleşmek zorunda olan Ermeni halkı ve tüm emperyalistlerdir.
Kitabın tanıtımından;
4.Ordu´nun İnsani Yardımları İlk kez açıklanan belgeler ve göçün bilinmeyen yönleri… Bu kitap, Dünya Savaşı'nın ağır koşulları altında yeni iskân bölgesi olarak belirlenen Suriye'de Bahriye Nâzırı Cemal Paşa'nın, olağanüstü insani yardım projeleriyle Ermeni göçmenleri kucaklamasının öyküsüdür. Bölgede savaş altında gerçekleştirilen bu insani yardımlar, Dünya Savaşı'nın üçüncü ve son yılında 4. Ordu'nun İngiliz güçleri karşısında üst üste yenilgiler alarak önce Kudüs ve ardından Şam ve Halep'i de terk etmek zorunda kalmasına kadar aralıksız üç yıl boyunca sürdürülmüştür. Prof. Özdemir'in bu titiz araştırması, acımasız savaş propagandalarıyla karartılmış bir dönemin gün ışığına çıkarılmış belgeleriyle bir bakıma tarihin yeniden yazımıdır.
PROF. DR. HİKMET ÖZDEMİR
 Siyasal Bilimler Profesörü. Kahramanmaraş’ın Divanlı Mahallesi’nde 1950 yılında doğdu. Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü’nden yönetim bilimleri dalında lisans, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden siyaset bilimi dalında yüksek lisans ve doktora dereceleri aldı. Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu’nda uzman, Başbakanlık’ta danışman ve Cumhurbaşkanlığı’nda başdanışman olarak çalıştı. Daha sonra üniversite öğretim üyeliğine atandı. Kırıkkale Üniversitesi Tarih ve Kamu Yönetimi Bölümleri’nde Öğretim Üyeliği ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü; Başkent Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyeliği; Kocaeli Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Kurucu Başkanlığı görevlerinde bulundu. Türkiye dışında British Chevening bursuyla Londra Üniversitesi’nde Asya ve Afrika İncelemeleri Okulu Siyaset Bölümü’nde; Fulbright bursuyla Washington DC’de Georgetown Üniversitesi Tarih Bölümü’nde; İngiltere ve ABD Arşivlerinde ve İsviçre’de Birleşmiş Milletler Arşivi’nde incelemeler yaptı.
Prof. Dr. Hikmet Özdemir’in Türkiye’nin siyasî tarihi ve anayasal kurumları üzerine yayınlanmış 22 kitabı vardır; evli ve iki çocukludur. 
2002 Haziran ayından beri, Ankara’da, Türk Tarih Kurumu Ermeni Araştırmaları Başkanı olarak “Birinci Dünya Savaşı ve Türkiye” alanında incelemelerini sürdürmektedir. 
http://www.biyografi.net/kisiayrinti.asp?kisiid=9


2 yorum:

 1. Merhabalar,

  Yayınladığınız özgeçmiş Prof. Dr. Hikmet Özdemir'e ait değildir. Düzeltilmesini rica ederim. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Onur bey, dikkatiniz benim yaptığım çok büyük bir yanlışlığı ortaya çıkardı. Size müteşekkirim. Dikkatiniz ve uyarınız için çok teşekkürler.
   Sevgi ve saygı dileklerimle.

   Sil